Earlier Years |
Use
Ctrl + – to zoom
out
and see the whole page. Ctrl + 0 resets the view
|
Later Years |
Category |
Award |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
---|---|---|---|---|---|---|
Junior | Floral Art Trophy | Tilly Bain | Ellis Lomax | |||
Junior | Cookery
Trophy |
Mia Halpin | Ellis Lomax | |||
Junior | Junior Art Cup | Ellis Lomax | Became Junior Art & Craft Cup | |||
Junior | Junior Craft Cup | Ellis Lomax | Became Young Gardener Cup | |||
Junior | Junior Art & Craft Cup | Mia Halpin | ||||
Junior | Junior Photography Cup | Evan Wainwright | Mia and Harry Halpin | |||
Junior Gardening | Westworth Cup | Ellis Lomax | Junior Gardening awarded by age group | |||
Junior
Gardening (5 and under) |
Young Gardener Cup | Sophia Ainscough | ||||
Junior
Gardening (6 to 11) |
Westworth Cup | Zach Ainscough | ||||
Junior
Gardening (12 to 15) |
Stuart Cup | |||||
Overall Junior | Stuart Cup | Ellis Lomax | Overrall Junior discontinued | |||
Novice Vegetable and Fruit | Patrick G.W.Smith Memorial Cup | Alfie Kay | Irene Pennington | |||
(Other) Novice | Bibby Cup | Lauren Eckersley | Vikki Eckersley | |||
Vegetables & Fruit | Whitehead Cup | Michael Cooper | Michael Cooper | |||
Roses | Bell Rose Bowl | Chris Nightingale | Chris Nightingale | |||
Dahlias | Richardson Cup |
Medwyn Owen | Michael Cooper & Medwyn Owen | |||
Other Flowers | Society Cup | Chris Nightingale | Chris Nightingale | |||
House and/or Container Plants | Greenthorne Cup | Myra Peake | Chris Nightingale | |||
Floral Art | Mowat Cup | Avril Binns | Pam Duxbury | |||
Cookery | Crowthorn Cup | Lesley King | Vikki Eckersley | |||
Photography, Art & Crafts | Parish Council Cup | David Spencer | Audrey Whitfield | |||
Best Art Exhibit | Readey Cup | Ken Holt | Enia Welshaw | |||
Best Vegetable | Richard Holland Memorial Cup | Michael Cooper | Don Booth | |||
Best Novice Vegetable | Peter S. Coates Trophy | Lesley McMannus | Tom Collins | |||
Best Flower | Elisabeth Van Dijk Memorial Cup | Medwyn Owen | David Valentine | |||
Best Craft Exhibit | Kenyon Cup | Margaret Turtington | Hilary Woodward & Dorothy Edmundson | |||
Best
Cookery Exhibit |
Simpson Cup | Wendy Bradburn | Brian Roberts & Don Green | |||
Lady's Open | Leicester Cup | Lesley King | Vikki Eckersley | |||
Gentlemen’s Open | Hepburn Shield | Chris Nightingale | Michael Cooper | |||
Category |
Award |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
Prize winner Gallery |
|
Earlier Years | Later Years |